Ponownie otrzymaliśmy certyfikat "Szpital bez bólu"

Miło nam poinformować iż ponownie spełniliśmy kryteria Polskiego Towarzystwa Badania Bólu w trosce o komfort Pacjenta :)
Otrzymaliśmy certyfikat "Szpital bez bólu", który jest potwierdzeniem prowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Ból po zabiegu chirurgicznym. Co warto wiedzieć?
Ból jest konsekwencją operacji, jednak istnieją skuteczne metody jego leczenia leczenie bólu pooperacyjnego może wspomóc szybki powrót do zdrowia.
Ból odczuwalny przez pacjenta będzie poddawany okresowej ocenie po operacji po przetransportowaniu do sali pooperacyjnej, personel medyczny oceni samopoczucie pacjenta, pacjent będzie monitorowany z wykorzystaniem skali do oceny bólu lub będą zadawane pytania dotyczące odczuwanego bólu, powyższe informacje umożliwią personelowi ocenę odczuwalnego bólu tak, by można było zastosować najlepsze leczenie. Należy zawsze powiadomić personel medyczny w przypadku, gdy odczuwamy ból. W celu osiągnięcia najlepszej możliwej kontroli bólu, ważne jest by pacjent informował personel medyczny kiedy odczuwa ból, nawet jeśli jest on słabo nasilony lub występuje w nocy.

Leczenie bólu odczuwalnego
Istnieją różne metody leczenia bólu, które mogą być podawane różnymi sposobami:
  • poprzez wstrzyknięcie (najczęściej stosowana droga podania),
  • może być podanie dożylne (I.V.),
  • podskórne lub domięśniowe,
  • doustnie, jeśli pacjent potrafi przełknąć lek,
  • PCA (znieczulenie kontrolowane przez pacjenta) umożliwia podanie leku przez samego pacjenta,
  • w specyficznych przypadkach, mała tuba (zwana cewnikiem) wykorzystywana do podawania leków przeciwbólowych wprowadzona zostaje do pleców pacjenta (nadtwardówkowo) lub do innego obszaru ciała (bloki nerwowe),
  • czasami leki przeciwbólowe podaje się bezpośrednio w okolice rany (infiltracja rany),
  • można też otrzymywać kombinację terapii przeciwbólowych z wykorzystaniem różnorodnych metod lub leków w celu uzyskania lepszej kontroli odczuwalnego bólu.
Pacjent może odczuwać działania niepożądane będące konsekwencją przeprowadzonego zabiegu operacyjnego, znieczulenia lub leczenia przeciwbólowego np. nudności, senność, zatwardzenie, swędzenie.
Wspomniane działania niepożądane można ograniczyć,należy poinformować personel medyczny o działaniach niepożądanych, bez względu na to jak mało są one nasilone.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące odczuwanego bólu lub wykorzystywanych leków prosimy skontaktować się z personelem medycznym.

Certyfikat "Szpital bez bólu"