Astma

Astma

Astma

to przewlekłe schorzenie układu oddechowego, do którego objawów należą:

  • duszności
  • uczucie ciężaru w klatce piersiowej
  • uciążliwy kaszel i świszczący oddech

Zaostrzenia objawów i napady astmy może powodowac szereg czynników, takich jak: pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, zanieczyszczenia powietrza, pokarmy i dodatki do żywności,leki. Astma często uaktywnia się także przy zakażeniach układu oddechowego, podejmowaniu wysiłku fizycznego, podczas zmian pogody lub przeżywania silnego stresu.

Astma występuje w jednej z dwóch postaci:

  • astma alergiczna
    (atopowa) często ujawnia się już w wieku dziecięcym. Jej przebieg jest zazwyczaj powiązany z występowaniem innych dolegliwości, takich jak atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie spojówek.
  • astma niealergiczna
    często ujawnia się już u dzieci, u osób dotkniętych tym schorzeniem pierwszy napad duszności wystąpi może niedługo po przebytej chorobe wirusowej lub bakteryjnej. Astma niealergiczna początkowo ma charakter napadowy, brak odpowiedniej diagnozy może prowadzi do utrwalenia uczucia stałej duszności, która przybiera na sile w czasie infekcji dróg oddechowych.

Astma u osób starszych
Astma pojawia się także u osób w podeszłym wieku. Jej objawy są podobne do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), której główną przyczyną jest palenie tytoniu, przy czym astmę charakteryzuje większa napadowośc i gwałtownośc przebiegu. Różny jest również proces zapalny w oskrzelach, wywołujący każdą z chorób. Astma i POCHP mogą występowa jednocześnie.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x