Elektromiografia - elektryczna stymulacja mięśni i nerwów (EMG)

Elektromiografia - elektryczna stymulacja mięśni i nerwów (EMG)

  Powrót

Szczegóły

EMG - elektromiografia


jest techniką diagnostyczną wykorzystywaną do pomiaru aktywności mięśniowej. Metoda ta opiera się na rejestracji sygnałów elektrycznych generowanych przez mięśnie podczas ich skurczów.
Podczas skurczu mięśni, wzdłuż włókien mięśniowych przepływają impulsy elektryczne, które można rejestrować za pomocą elektrod umieszczonych na powierzchni skóry lub za pomocą igieł wprowadzonych w mięsień. Sygnały EMG są następnie wzmacniane, filtrowane i przetwarzane, aby uzyskać informacje o sile i czasie skurczu mięśni.
EMG jest szczególnie przydatne w diagnozowaniu chorób mięśniowo-naczyniowych, takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, czy choroby mięśni.
EMG jest również stosowane w fizjoterapii do monitorowania postępu rehabilitacji i poprawy funkcji mięśni.
Warto zaznaczyć, że badanie EMG jest nieinwazyjne i nie powoduje bólu ani niepożądanych skutków ubocznych. Jednakże, ze względu na potrzebę kontaktu elektrod z powierzchnią skóry, zaleca się, aby pacjent nie stosował żadnych kosmetyków na obszarze, który ma być badany, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość otrzymywanych sygnałów.

Więcej informacji: www.szpital-lubin.pl/pracownie/pracownia-elektromiografii-emg

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x