Poligrafia badanie bezdechu śródsennego i chrapania

Poligrafia badanie bezdechu śródsennego i chrapania

  Powrót

Szczegóły

Poligrafia
jest to badanie przebiegu snu pod kątem bezdechu śródsennego oraz chrapania.

Chrapanie
jest to zjawisko akustyczne, powstające podczas snu w wyniku wibracji tkanek miękkich, przy jednoczesnym zwężeniu górnych dróg oddechowych. Większość chrapaczy wydaje irytujące dźwięki o różnym natężeniu, które mogą być przerwane zmianą pozycji ciała, inni chrapią zawsze i w każdej pozycji. Chrapanie pojawia się wskutek drgań przede wszystkim wiotkiej części podniebienia miękkiego i języczka, ale również innych tkanek budujących górne drogi oddechowe. Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego i gardła środkowego, a przy ułożeniu ciała na plecach język zapada się zwężając światło dróg oddechowych. Brak wystarczającej ilości powierza zmusza do otwarcia ust, co ułatwia tworzenie nieprzyjemnego, charakterystycznego efektu akustycznego.

Bezdech
to niebezpieczne dla zdrowia zaburzenie, polegające na braku przepływu powietrza w drogach oddechowych przez min. 10 sekund, którym często towarzyszy spłycenie oddechów. Bezdechy i spłycone oddechy rozwijają się głównie w wyniku wiotczenia mięśni i zwykle połączone są z głośnym chrapaniem i wybudzeniami. U osoby cierpiącej na bezdech w ciągu dnia mogą występować: uczucie senności, bóle głowy, nadciśnienie. Utrzymujący się przez długi czas zespół bezdechów śródsennych skutkuje niedotlenieniem organizmu i rozwojem wielu niebezpiecznych chorób głównie układu krążenia.

Poligraf rejestruje i zapisuje dane o:

  • ilości i częstości wystąpienia bezdechu
  • lości i częstości wystąpienia chrapania
  • oddechach w rożnych pozycjach
  • częstotliwości tętna i nasycenia krwi tlenem

Pacjent zgłasza się o godz. 18:00 umówionego terminu, zabierając ze sobą rzeczy higieny osobistej. Pobyt diagnostyczny w warunkach Oddziału Chorób Wewnętrznych trwa do dnia następnego godz.8:00-9:00, zakończony jest konsultacją lekarską z zaleceniami dalszego postępowania.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x