Wodorowe testy oddechowe

Wodorowe testy oddechowe

  Powrót

Szczegóły

Wodorowe testy oddechowe

to badanie pozwalające stwierdzić, czy proces trawienia i wchłaniania węglowodanów przez organizm przebiega prawidłowo. Badanie istotne przy diagnostyce

 • nietolerancji pokarmowej
  – laktozy
  - fruktozy
  - sorbitolu (substancja słodząca)
 • bakteryjnego przerostu jelita cienkiego (SIBO)

przygotowanie do badania:

 • badanie wykonujemy na czczo
  (po 12 godzinach od ostatniego posiłku), w tym czasie nie można pić napojów alkoholowych. W czasie 12 godzin przed badaniem nie wolno pić niczego poza wodą niegazowaną, w szczególności należy unikać mleka i soków owocowych. W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać nie zbyt obfite posiłki bez produktów włóknistych, wzdymających, ciężkostrawnych, jak np. fasola, cebula, por, czosnek, kapusta, kapusta kiszona;
 • w czasie 12 godzin przed badaniem należy wstrzymać się od:
  - palenia tytoniu (palenie tytoniu bezpośrednio przed badaniem może być przyczyną niewłaściwej interpretacji otrzymanych pomiarów)
  - żucia gumy
 • 1 dzień przed badaniem należy wstrzymać stosowanie:
  - witamin
  - leków przeczyszczających
  - antybiotyków.
  Nie przerywając przy tym stosowania leków stałych.
 • Umyć zęby rano oraz zabrać ze sobą przybory do mycia zębów, aby  myć je drugi raz bezpośrednio przed badaniem.

przebieg badania
Po zapisaniu danych pacjenta, wykonuje się pomiar poziomu wodoru w wydychanym powietrzu na czczo (pacjent robi głęboki wdech, na około 15 sekund wstrzymuje powietrze w płucach, następnie wykonuje energiczny wydech przez Gastrolyser.
Następnie pacjent pije roztwór cukru, którego skład i ilość (niewięcej niż 400ml) jest zależny od zastosowanego protokołu badania.
W określonych odstępach czasu wykonuje się kolejne pomiary. Bezpośrednio po badaniu pacjent otrzymuje wynik badania wraz z interpretacją.
Najdłuższy protokół badania wymaga wykonania 10 pomiarów i trwa około 3 godzin (zalecane zabranie dobrej lektury)

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x