Poradnik - Urologia - TURP

Poradnik - Urologia - TURP

Co to jest TURP?
Z języka angielskiego nazwa Transurethral Resection of the Prostate skracana jest do TURP.
Przezcewkowa elektroresekcja prostaty podobnie do HoLEP jest procedurą wykonywaną w celu zlikwidowania kłopotliwych objawów z dolnych dróg moczowych. Operacja odbywa się przy użyciu specjalnego narzędzia jakim jest resektoskop (wprowadzane jest do cewki moczowej, w następstwie do pęcherza moczowego). Resektoskop zbudowany jest z układu optycznego oraz z części pracującej wyposażonej w ruchomą pętlę diatermiczną. Przez pętlę przepływa prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, co umożliwia cięcie tkanek i koagulację krwawiących naczyń. Po sprawdzeniu anatomii cewki i pęcherza resektoskop jest sprowadzany do odcinka cewki, który otoczony jest przez prostatę. Następnie urolog wycina po kawałku tkankę prostaty, która zwęża cewkę, pozostawiając nienaruszoną zewnętrzną część stercza, stanowiącą jego torebkę. Dzięki temu uzyskujemy szerokie światło cewki moczowej w odcinku wewnątrzsterczowym. Skrawki gruczolaka po wycięciu są wypłukiwane z pęcherza moczowego. Pod koniec zabiegu przeprowadza się koagulację loży powstałej po wycięciu tkanki gruczolaka. Ma to na celu zahamowanie krwawienia. Po zabiegu pozostawia się w pęcherzu cewnik w celu zapewnienia stałego odpływu moczu i powstających skrzepów krwi.
TURP jest najczęściej wykonywaną procedurą minimalnie inwazyjną. Umożliwia szybkie uzyskanie poprawy w zakresie oddawania moczu, przy jednocześnie niewielkim urazie operacyjnym dla pacjenta. Jest to operacja zaliczana do grupy zabiegów minimalnie inwazyjnych – dzięki zastosowaniu endoskopii możliwe jest chirurgiczne usunięcie części narządu bez przecinania powłok ciała. W szpitalu CDT Medicus zabieg wykonuje się techniką bipolarną*, w roztworze soli fizjologicznej. Dzięki temu unika się wystąpienia zespołu poresekcyjnego (możliwego podczas klasycznego TURP). Pozwala to na bezpieczniejsze przeprowadzenie operacji u chorych ze znacznymi obciążeniami kardiologicznymi, z dużym gruczolakiem oraz u pacjentów z przeciwwskazaniami do leczenia w znieczuleniu ogólnym. Zastosowanie techniki bipolarnej pozwala zmniejszyć krwawienie śród- oraz pooperacyjne, zminimalizować liczbę powikłań, pozwala na krótsze utrzymanie cewnika pęcherzowego w okresie pooperacyjnym, a co się z tym wiąże to krótszy czas hospitalizacji.
*Zasada działania zestawu bipolarnego polega na tym, że prąd o wysokiej częstotliwości przepływa pomiędzy elektrodą aktywną, przewodnikiem (w tym przypadku jest to roztwór fizjologiczny soli) a powrotną elektrodą, co doprowadza do wytworzenia pęcherzyków gazu (plazmy). Plazma są to zjonizowane atomy sodu, które powodują dezintegrację tkanek poprzez rozszczepienie cząsteczek. Podczas resekcji moc potrzebną do wytworzenia plazmy jest zredukowana, co sprawia, że uszkodzenie termiczne tkanek jest o wiele mniejsze niż w przypadku klasycznego monopolarnego zabiegu.

Kiedy wykonuje się przezcewkową resekcję gruczolaka stercza?
TURP wykonujemy u pacjentów, którzy zmagają się z umiarkowanymi lub nasilonymi zaburzeniami w oddawaniu moczu, które nie ustępują pomimo leczenia farmakologicznego lub w sytuacji, gdy dochodzi do rozwoju powikłań takich jak: powiększenie prostaty, całkowite zatrzymanie moczu, znaczne zaleganie moczu po jego oddaniu, kamica pęcherza moczowego oraz gdy dochodzi do upośledzenia wydolności nerek.

Objawy, które mogą wystąpić w przypadku powiększonej prostaty
• Wykapywanie moczu pod koniec mikcji
• Częstomocz dzienny i nocny
• Niecałkowite opróżniane pęcherze
• Przerywany, słaby strumień moczu
• Częsta lub nagląca potrzeba oddania moczu
• Trudności w rozpoczęciu oddawania moczu (mikcji)
• Nawracające infekcje układu moczowego

Resekcja gruczolaka stercza TURP – przygotowanie do zabiegu
1. Potwierdzenie przybycia
Pacjent, który zgłasza się w Izbie Przyjęć Szpitala CDT Medicus na zabieg planowy, ma obowiązek przedstawić skierowanie do szpitala oraz okazać dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL.
2. Co zabrać ze sobą do Szpitala?
Pakując się z myślą o hospitalizacji, należy przygotować się na kilkudniowy pobyt i zabrać ze sobą rzeczy, które w takim czasie mogą być przydatne. Absolutnie niezbędne jest zabranie ze sobą całej dostępnej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań obrazowych (opis w formie pisemnej oraz płyta CD/DVD z nagranym badaniem), kart wypisowych z innych oddziałów, a także od lekarza rodzinnego, wyników badań zleconych przed operacją, konsultacji specjalistycznych, informacji o przyjmowanych na stałe lekach, informacji i „paszportów” dotyczących implantów. Do szpitala należy zabrać środki higieny osobistej, bieliznę i kapcie. Można też mieć swoją piżamę i szlafrok.
3. Konsultacja z lekarzem - urologiem
Opiekujący się Panem urolog przed operacją sprawdzi wyniki następujących badań: USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne. Bardzo istotne jest udzielenie lekarzowi dokładnych informacji o przyjmowanych lekach, ze szczególnym uwzględnieniem leków hamujących krzepnięcie krwi. Konieczne jest przygotowanie kartki z nazwami leków, które są stosowane.
4. Ostateczne przygotowanie pacjenta do zabiegu
Przed zabiegiem konieczne będzie całkowite usunięcie biżuterii (kolczyki, łańcuszki, pierścionki). Zwykle przed zabiegiem TURP nie jest konieczne usunięcie owłosienia z okolic intymnych, jednakże niezmiernie ważna jest dokładna higiena całego ciała, a w szczególności genitaliów.

Przegląd operacji……czyli co należy wiedzieć o TURP
1. Podczas operacji
Zabieg trwa zwykle 60-90 minut. Podczas operacji standardowo stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe. Dzięki temu utrzymana zostanie świadomość pacjenta, jednak nie będzie odczuwany ból związany z toczącą się operacją. W trakcie tego znieczulenia możliwa jest również sedacja (płytki sen). Dla wielu pacjentów jest to istotny czynnik, który poprawia komfort psychiczny podczas pobytu na bloku operacyjnym. Czasami okazuje się być potrzebne zastosowanie znieczulenia ogólnego - trakcie takiego znieczulenia pacjent śpi. Zostanie wybudzony dopiero po zakończeniu zabiegu.
2. Po operacji
Po zabiegu należy rozpocząć spożywanie dużych ilości płynów (2 - 2,5 l/dobę). Ma to na celu sprawne płukanie pęcherza moczowego i zapobiega tworzeniu się skrzepów.
W pierwszej dobie po zabiegu zostanie Pan wypisany do domu. Cewnik musi pozostać w pęcherzu jeszcze kilka dni. Można go usunąć w warunkach ambulatoryjnych w miejscu zamieszkania lecz wskazane jest uprzednie zorganizowanie transportu do miejsca zamieszkania, gdyż po operacji nie powinno się prowadzić żadnych pojazdów.
Należy również w planach osobistych i zawodowych uwzględnić pooperacyjny okres przeznaczony na rehabilitację, trwa on zwykle około 3-6 tygodni. W tym czasie należy unikać ciężkiej pracy fizycznej.
Po upływie kilku tygodniach dostępny będzie wynik badania histopatologicznego. Po uzyskaniu wyniku należy się w każdym przypadku zgłosić do urologa prowadzącego. Ustalenie ostatecznego rozpoznania pooperacyjnego w oparciu o wynik badania histopatologicznego będzie mieć istotny wpływ na dalsze leczenie.

Rekonwalescencja po operacji TURP
• Nie należy dopuszczać do zaparć - w tym celu należy spożywać pokarmy zawierające duże ilości błonnika i unikać produktów działających zapierająco. Wątpliwości należy omówić z lekarzem prowadzącym.
Nie wolno stosować żadnych leków doustnych hamujących krzepnięcie krwi - ich zażycie może przyczynić się do wystąpienia masywnego krwiomoczu. Jeśli z powodu obciążeń kardiologicznych przed zabiegiem odstawiono doustne leki przeciwkrzepliwe i rozpoczęto stosowanie iniekcji heparyny, należy kontynuować leczenie iniekcjami przez co najmniej 2 tygodnie.
Należy powstrzymać się od aktywności seksualnej i ciężkiej pracy fizycznej przez co najmniej 3-6 tygodni po operacji.

Wyniki i leczenie uzupełniające
Większość mężczyzn po TURP odnotowuje znaczną poprawę w zakresie oddawania moczu już w pierwszych dniach po operacji. Należy jednak pamiętać, że podczas zabiegu usunięto jedynie wewnętrzną część stercza, a część zewnętrzna (torebka) pozostała nienaruszona. W związku z tym po upływie wielu lat może dojść do nawrotu dolegliwości związanych z rozrostem stercza. Dlatego po TURP nadal należy zgłaszać się raz w roku na rutynową kontrolę urologiczną, gdyż nadal istnieje ryzyko rozwoju raka prostaty.

-> Cennik TURP
Lekarz prowadzący: Lek. Sławomir Salwa – Specjalista urolog
Więcej informacji: tel. 76 72 82 400 / 76 72 82 401 lub e-mail: szpital@cdtmedicus.pl

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x