Pracownia BODYPLETYZMOGRAFII

Pracownia BODYPLETYZMOGRAFII

Pracownia BODYPLETYZMOGRAFII

Bodypletyzmografia - badanie czynnościowe płuc

Pletyzmografia płuc to badanie czynności płuc, które pozwala na ocenę całkowitej ilości powietrza zawartej w płucach (total lung capacity – TLC). Po najgłębszym wydechu w płucach pozostaje pewna ilość powietrza, której nie można wydmuchać. Jest to tzw. objętość zalegająca (residual volume – RV), której nie można zmierzyć za pomocą spirometrii, a umożliwia to właśnie pletyzmografia. Metoda ta pozwala również ocenić opór, jaki drogi oddechowe stawiają dla przepływającego powietrza, co w sposób pośredni umożliwia ocenę stopnia obturacji.

Badanie pozwala na kompletną diagnostykę schorzeń restrykcyjnych - śródmiąższowych płuc, ocenę oporów w drogach oddechowych, diagnostykę astmy u dzieci od 3 roku życia, POCHP u osób dorosłych oraz ocenę wymiany gazów w płucach (DLCO).

Pletyzmografia jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Nie wymaga specjalnego przygotowania, poza pacjentami cierpiącymi na astmę, którzy na dobę przed badaniem powinni odstawić leki.

Jak wygląda badanie? Podczas badania pacjent cały czas znajduje się w szczelnej szklanej kabinie i oddycha przez ustnik aparatu. Na nos zakłada się klips, który delikatnie zaciska nozdrza. Podczas badania pacjent proszony jest, by oddychał równo i spokojnie. W pewnym momencie na początku wdechu aparat blokuje na krótko przepływ powietrza. Trwa to bardzo krótko, w tym momencie następuje pomiar ciśnienia.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x