Pracownia HOLTEROWSKA

Pracownia HOLTEROWSKA

Pracownia HOLTEROWSKA

HOLTER EKG

jest to badanie bezinwazyjne pozwala na pomiar pracy serca w trybie 24h. Dzięki badaniu można wykryć przyczynę chorób, takich jak:

  • choroba wieńcowa i stan po zawale serca
  • utraty przytomności pochodzenia sercowego
  • zaburzenia rytmu serca
  • bloki przewodzenia i pauzy w pracy serca

przebieg badania:
Pielęgniarka na klatkę piersiową pacjenta przykleja elektrody do których podłącza się przewody wychodzące z aparatu rejestrującego, w postaci niewielkiego aparatu. Z tak podłączonym urządzeniem chodzi się przez następne minimum 24 godziny ,- zależnie to od wskazań. Pacjent wykonuje normalne czynności życiowe, i nie wpływa to na wynik badania.
W trakcie badania, należy notować lub zapamietywać swoją aktywność fizyczną i emocjonalną (na przykład zdenerwowanie) oraz występujące objawy, takie jak:

  • ból w klatce piersiowej
  • poczucie arytmii
  • omdlenie lub zasłabnięcie

Warto też zapisywać jakie leki i o której godzinie zostały przyjęte. Ważną rzeczą jest aby w trakcie badania utrzymywać wysoką aktywność fizyczną, ponieważ jedną z istotnych kwestii jest sprawdzenie jak serce reaguje na wysiłek fizyczny. Po upływie czasu przeznaczonego na badanie, aparat zostaje zdjęty, i następuje odczyt zapisu EKG. Następnie lekarz kardiolog dokonuje odczytu i interpretacji zapisu EKG.
Jak przygotować się do badania?

przygotowanie:
Przed badaniem należy wykąpać się i nie smarować ciała tłuszczem ani balsamem. Mężczyźni powinni dodatkowo ogolić owłosienie na klatce piersiowej w miejscach gdzie będą przyklejane elektrody. Działania te są potrzebne dla zapewnienia prawidłowej przewodności elektrycznej skóry, ważnej dla przeprowadzanego badania.
W trakcie badania nie można kąpać się ani brać prysznica, ponieważ aparaty Holtera nie są wodoodporne i zamoczenie go mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia.

HOLTER RR

jest to cholter ciśnieniowy, służy do rozpoznania m.in. nadciśnienia oraz monitorowania efektów jego leczenia. Holter ciśnieniowy jest również wykorzystywany w diagnostyce zaburzeń ciśnienia tętniczego,wykryje zarówno patologiczne spadki, jak i wahania ciśnienia.

badanie takie przeprowadza się celem:

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego
  • stwierdzenia, czy stosowane leczenie jest skuteczne
  • eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich (związanego ze stresem, tzw. nadciśnienia białego fartucha)
  • oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności
  • diagnozy niedociśnienia
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości

przebieg badania:
na ramię Pacjenta zakładany jest specjalny mankiet, który posiada połączenie do aparatu przyczepionego do talii. Posiada on pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. W czasie badania to właśnie ten aparat rejestruje automatycznie pomiar ciśnienia. Holter ciśnieniowy monitoruje ciśnienie krwi przez całą dobę. Zazwyczaj po założeniu urządzenia, pomiary są dokonywane co 15 minut w ciągu dnia, a co 30 w nocy. Wówczas mankiet holtera ciśnieniowego na ramieniu automatycznie wypełnia się powietrzem na kilkadziesiąt sekund. Następnego dnia o tej samej godzinie aparat jest zdejmowany. Następne wynik holtera ciśnieniowego jest wgrywany na komputer, a lekarz opisuje zapis. Wynik holera ciśnieniowego jest dostępny dla pacjenta zaraz po jego opisaniu.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x