Zabiegi

Pacjentom chrapiącym oraz cierpiącym na bezdechy śródsenne proponujemy zabieg mający na celu poszerzenie górnej części drogi oddechowej oraz ograniczenie wibracji tkanek miękkich. Zakres planowanego zabiegu jest zawsze indywidualnie dobierany na podstawie przeprowadzonego badania laryngologicznego oraz wyniku poligrafii.

zalecenia przed zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym
Pacjent przed zabiegiem powinien pozostać na czczo około 2-3 godzin. Leki, które przyjmujesz z powodu chorób przewlekłych stosuj jak dotychczas. Jedynym odstępstwem są leki przeciwkrzepliwe, których przyjmowanie należy zmienić po konsultacji z prowadzącym lekarzem internistą. W przypadku przyjmowania pochodnych kwasu acetylosalicylowego (np. Acardu, Polocardu, Aspiryny) należy odstawić ten lek na 5 dni przed zabiegiem.

Osoby o niskim progu bólu mogą 2 h przed zabiegiem zażyć 2 tabletki Ibuprofenu. Podczas znieczulenia bardzo cienką igłą obstrzykuję miejsca, w których będzie przeprowadzany zabieg (tj. podniebienie miękkie i języczek) preparatem Ubistesin Forte(artykaina 4% z adrenaliną 1:100tys.). Tak przeprowadzone znieczulenie miejscowe zapewnia pacjentowi komfort oraz gwarantuje zniesienie dolegliwości bólowych związanych z wykonaniem zabiegu.

zalecenie po zabiegu
Po upływie godziny po zabiegu można spożywać posiłki. Osoby pracujące głosem powinny ograniczyć wysiłek głosowy przez okres około pięciu dni. Przez około 14 dni należy wystrzegać się intensywnego wysiłku fizycznego (joggingu, jazdy na rowerze, siłowni, aerobiku, basenu itp.) oraz nadmiernej ekspozycji na wysoką temperaturę (sauny, łaźni, gorących kąpieli). Przez 10 dni należy unikać posiłków bardzo gorących, pikantnych, kwaśnych oraz pokarmów o ostrych krawędziach (np. chipsów, frytek, skórek chleba) i alkoholu.

Po zabiegu nie ma bezwzględnej potrzeby stosowania jakichkolwiek leków. Jednakże dolegliwości bólowe mogą zmusić pacjenta do przyjęcia leków p/bólowych. W przypadku niewielkiego bólu wystarczające może być połknięcie tabletki Paracetamolu, Ibuprofenu lub Pyralginy najwygodniej w formie rozpuszczalnego proszku (saszetki).

W przypadku braku poprawy, w razie utrzymywania się bólu przyjmij lek przepisany przez lekarza. Można też dodatkowo 5-6x dziennie przez 14 dni spryskiwać jamę ustną i gardło np. preparatem Orofar aer., Tantum Verde aer. lub ssać odpowiedniki w postaci tabletek. Dużą ulgę przynosi spożywanie lodów i chłodnych napojów!

powikłania
podczas zabieg
Metoda radiochirurgii jest praktycznie bezkrwawym zabiegiem. Dochodzi tu jednak do przerwania ciągłości tkanek tak, więc jak przy każdym zabiegu może pojawić się krwawienie z miejsca nakłucia lub przecięcia tkanek. Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, że umożliwia ona natychmiastowe zamknięcie (koaguluję) krwawiącego naczynia.

po zabiegu
Po zabiegu wykonywanym metodą radiochirurgii dolegliwości w obrębie gardła (ból podczas jedzenia i picia, często promieniujący do uszu, uczucie drapania i przeszkadzania w gardle, nieprzyjemny zapach) trwają zwykle około 4-7 dni, ale mogą utrzymać się nawet do 2 tyg. Przez kilka dni po zabiegu z powodu zmian obrzękowych w obrębie gardła brzmienie głosu może być czasowo zmienione a pacjent może mieć wrażenie trudniejszego oddychania. Przez okres ok. 10-14 dni w miejscu wykonanego zabiegu mogą być widoczne białawo-żółte naloty (tj. włóknik), przypominające nieco anginę. Obecność nalotu jest przejawem prawidłowego procesu gojenia i nie wymagają stosowania antybiotyków. W tym okresie w szczególności podczas jedzenie może pojawić się ślad krwi w ślinie. Zdarza się to jednak sporadycznie i w większości przypadków związane jest z nieprzestrzeganiem opisanych wyżej zaleceń. Bardzo rzadko występującym, objawem ubocznym jest zarzucanie spożywanych płynów do jamy nosa. Objaw ten pojawić się może w pierwszych dniach po zabiegu, po czym mija bezpowrotnie maksymalnie po 6-8 tyg. Przewagą metody radiochirurgii nad metodami tradycyjnymi (klasyczna chirurgia czy nóż elektryczny) jest minimalna zmiana struktury tkanek podniebienia, przez co ryzyko najcięższych powikłań jest niewielkie.