Endoskopowa czynnościowa operacja zatok przynosowych (ang. FESS)

Endoskopowa czynnościowa operacja zatok przynosowych (ang. FESS)

kto powinien poddać się operacji endoskopowej zatok przynosowych ?

osoby cierpiące z powodu:

  • przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami lub bez
  • z torbielii, kostniaków i śluzowiaków zatok przynosowych
  • anomalii anatomicznnych mogących predysponować do częstszych infekcji
  • grzybnii
  • obecności ciał obcych (np. materiału stomatologicznego) 
przygotowanie farmokologiczne przed zabiegiem endoskopowym zatok przynosowych

leki jakie należy przyjmować
W celu zwiększenia efektów operacji i zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa przed zabiegiem Pacjent powinien sumiennie, przez co najmniej 3-4 tyg. przyjmować donosowo krople sterydowe (np. Pronasal, Buderhin, Fanipos, Avamys, Nasonex, Nasometin itp.). Pacjenci chorujący na astmę oskrzelową, z bardzo nasiloną polipowatością błony śluzowej lub po wcześniejszych operacjach zatok powinni dodatkowo przyjmować doustnie sterydy w tabletkach.

preparaty, które warto kupić już przed operacją zatok przynosowych
Już po kilku dniach od operacji należy bardzo obficie przepłukiwać jamę nosa i zatoki celem ich oczyszczenia z zalegającej wydzieliny oraz skrzepów. Optymalnym sposobem, który gorąco polecam jest używanie dużej objętości wody np. z użyciem zestawu do płukania nosa (np. SinuRinse lub FixSin).
Można również nawilżać błonę śluzową nosa izotonicznym roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej w aerozulu (m.in. preparaty: NasoDrill, Solik, Sinomarin i Marimer). Dostępne są też preparaty natłuszczające w postaci aerozoli i maści.
Po zabiegu będziesz raczej przyjmowała(-ł) antybiotyk doustnie i ponownie krople sterydowe do nosa, na które otrzymasz od nas receptę.

leki, które należy zaprzestać przed zabiegiem
Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji zatok. Preparaty te zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (są to m.in. Acard, Polocard, Nurofen, Ibufen, Aspirin, Pyralgina, Ketonal itd). Podobne niebezpieczeństwo wiąże się ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych zawierających klopidogrel (np. Plavix, Zyllt, Areplex, Clopidix, Grepid), warfarynę (Warfarin), prasugrel (Efient), acenokumarol (np. Sintrom, Acenocumarol, Syncumar). Leków tych nie należy przyjmować, co najmniej 7 dni przed operacją.
Na 14 dni przed zabiegiem nie przyjmuj również preparatów zawierających miłorzęb japoński (Ginko Biloba), olej lniany, tran z wątroby dorsza, czosnek, imbir, żeń-szeń, dziurawiec czworoboczny, kwasy tłuszczowe Omega-3, witaminę A i E w dużych dawkach. Unikaj również w tym okresie zielonej herbaty.
Również 14 dni przed operacją należy po konsultacji z lekarzem odstawić preparaty zawierające tiklopidynę (np. Aclotin, Clopidix, Egitromb, Grepid, Plavix, Zyllt). Jeśli ww. leki przyjmujesz na stałe skontaktuj się z Twoim lekarzem internistą, który zmieni je na „bezpieczne” odpowiedniki.

przebieg endoskopowej operacji zatok przynosowych (FESS)

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (jest całkowicie bezbolesny) w warunkach bloku operacyjnego. Często, w pierwszym etapie wykonywana jest plastyka przegrody nosa. Następnie usuwane są wyrostki haczykowate, poszerzane ujścia zatok szczękowych i adekwatnie do potrzeby oczyszczane ze zmian zapalnych zatoki szczękowe, sitowe, klinowe oraz udrażniane ujścia zatok czołowych. Zakres zabiegu jest zależny od nasilenia zmian zapalnych oraz lokalizacji anomalii. Wszystkie etapy operacji wykonywane są pod kontrolą wzroku dzięki użyciu optyki endoskopu. Zarówno endoskop jak i narzędzia chirurgiczne wkładane są przez naturalne otwory nosa i nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych cięć skóry. Bezpieczeństwo zwiększa użycie noża ssąco-płuczącego (shavera). Zastosowanie endoskopów kątowych oraz odpowiednio wygiętych narzędzi umożliwia dotarcie do zakamarków niedostępnych podczas klasycznej operacji zatok. Jeśli potrzeba pod koniec operacji zakłada się w nosie wchłanialne szwy oraz delikatny opatrunek usuwany bezboleśnie następnego dnia. UnikamY stosowania klasycznej tamponady wewnątrznosowej, która nie jest najlepiej akceptowana przez Pacjentów.

Czas trwania zabiegu to ok 1,5 do 2,5 godzin.

po zabiegu operacji endoskopowej zatok przynosowych (FESS)

Pierwszą noc po operacji metodą FESS pacjent spędza w szpitalu. W nosie często pozostaje opatrunek z mikroporowatej gąbki oraz czasami płytki silastikowe jeśli korygowany był kształt przegrody nosa.
Opatrunek usuwany następnego dnia po operacji a płyki w ciągu 3-7 dni podczas wizyty kontrolnej. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może wymagać noszenia opatrunku pod nosem. W tym czasie pacjent może okresowo mieć trudności z oddychaniem przez nos, co powodowane jest obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością ww. płytek. Ze względu na obrzęk w nosie trzeba oddychać ustami, co powoduje nieprzyjemne wysuszenie śluzówek jamy ustnej. Towarzyszący dyskomfort można zniwelować przy użyciu środków przeciwbólowych, dostępnych w aptekach bez recepty. Zwykle jama nosa i zatoki przynosowe wypełnione są skrzepami krwi które można usunąć przepłukując nos w odpowiedni sposób.
Drożność nosa stopniowo poprawia się ale odtykanie się nosa może trwać nawet kilka tygodni.

W pierwszym tygodniu po operacji zaleca sie unikania:

  • dużego wysiłku fizycznego (m.in. siłowni)
  • gorących i pikantnych potaw i napojów
  • napojów alkoholowych i kofeiny
  • forsownego wydmuchiwania nosa
  • ekspozycji na słońce i wysoką temeperaturę (m.in. solarium, sauna)
  • długich lotów samolotem
  • kąpieli w basenie i słodkowodnych zbiornikach wodnych

Zaleca się również:

  • przyjmowania leków wg sugestii lekarza
  • spanie z głową ułożoną wyżej niż tułów
  • picie dużej ilości płynów (głównie niegazowanej wody)
  • zaprzestanie palenia tytoniu

Do pracy zawodowej większość pacjentów powraca zwykle po ok. 7 dniach. Na zewnątrz nosa i twarzy niewidoczne są jakiekolwiek ślady czy blizny.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x