Korekta kształtu nosa (rynoplastyka)

Korekta kształtu nosa (rynoplastyka)

Zabieg dla osób mających problemy z wielkością lub kształtem swojego nosa.
Wskazania do zabiegu najczęściej są zarówno estetyczne jak i medyczne.
Kto kwalifikuje się do operacji korekty nosa (rynoplastyki)? 
osoby które:

  • przebyły złamanie nosa lub doznały uszkodzenia przez infekcję
  • mają krzywy nos lub odchylony od urodzenia
  • mają garba nosa
  • mają na grzbiecie nosa powyżej czubka szpecące zagłębienie
  • mają zbyt długi lub za krótki nos
  • mają czubek nosa zbyt gruby, okrągły lub niesymetryczny
  • wraz z wiekiem nos przybrał niekorzystny kształt - czubek nosa opadł
  • z powodu skrzywienia przegrody i nosa zewnętrznego odczuwają dyskomfort w drożności nosa mając problemy w oddychaniu

przebieg operacji

Korekta kształtu nosa przebiega w znieczuleniu ogólnym (narkozie) co gwarantuje bezbolesność. Zabieg w zależności od istniejącego problemu estetycznego i zakresu działania, może obejmować zmianę w części kostnej (najczęściej usunięcie garba nosa, zwężenie nosa) lub/i chrzęstnej nosa (zmiana kształtu czubka nosa, skrócenie lub wydłużenie nosa, rotacja czubka). Często w początkowym etapie zabiegu korygowany jest kształt przegrody nosa w celu poprawy funkcji nosa.
Operacja w znacznym stopniu wykonywana jest wewnątrznosowo i nie pozostawia blizn na skórze pacjenta. U niektórych osób w celu osiągnięcia widocznego efektu estetycznego należy wykonać tzw. rynoplastykę otwartą. Po korekcji nosa tym sposobem na skórze słupka nosa pozostaje niewielka, praktycznie niewidoczna po wygojeniu blizna.
Pod koniec operacji do jamy nosa wkładany jest zwykle lekki opatrunek. W przypadkach w których wykonywane są osteotomie na nos musi zostać założony sztywny opatrunek zewnętrzny.

Czas trwania operacji: około 1-3,5h

przebieg rekonwalescencji

Pacjent pozostaje pod obserwacją w szpitalu na pierwszą noc po zabiegu operacyjnym. Lekki opatrunek wewnąrznosowy wyjmowany jest następnego dnia rano. Jeśli zastosowane zostały płytki silastikowe to usuwane są one po około 7 dniach podczas wizyty kontrolnej w gabinecie poradni otolaryngologicznej.
W tym czasie pacjent może odczuwać trudności z oddychaniem przez nos, co spowodowane jest obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością ww. płytek. Obrzęk w nosie wymusza oddychanie przez usta, co powoduje wysuszenie śluzówek jamy ustnej, powodująć nieprzyjemne wrażenie.
Opatrunek zewnętrzny oraz szwy skórne usuwane są również na pierwszej wizycie pooperacyjnej. Szwy w przedsionku nosa ulegają samorozpuszczaniu i nie wymagają ściągnięcia.

Towarzyszący pacjentowi po zabiegu dyskomfort można wspomóc zażywając środki przeciwbólowe, dostępne w aptekach bez recepty - optymalnie Paracetamol.
Dość często po operacji na powiekach dolnych pojawiają się wybroczyny oraz obrzęk który ustępuje po kilkunastu dniach. Można przyspieszyć wchłanianie się siniaków smarując skórę np. preparatem Lioton1000 lub Auriderm oraz kontynuując przyjmowanie Aescinu. Alternatywą jest stosowanie w pierwszych 48 godzianch po operacji zimnych okładów na twarz.
Należy codziennie a najlepiej kilka razy dziennie smarować maścią lub czystą wazeliną skórę na słupku nosa oraz w przedsionku jamy nosa. Zalecane jest również aby po około 10-14 dniach od usunięcia szwów masować bliznę na słupku po wcześniejszym posmarowaniu jej maścią lub wazeliną. Masować słupek warto nawet przez 2-3 miesiące.
Przez co najmniej 1 miesiąc należy chronić nos przed urazem, a przez minimum 3 miesiące przed promieniowaniem UV.

Do pracy zawodowej większość pacjentów powraca zwykle po ok. 10-14 dniach. Należy jednak ograniczyć aktywność fizyczną przez min 1 miesiąc (a nawet lepiej przez 2 miesiące) po zabiegu operacyjnym.




Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x