Operacja ścięgna Achillesa

Operacja ścięgna Achillesa

Objawy uszkodzeń ścięgna Achillesa
pierwszą oznaką uszkodzenia ścięgna Achillesa jest ból, najpierw pojawiający się tylko w trakcie wysiłku. W późniejszym etapie dolegliwości bólowe występują również w trakcie chodzenia, truchtu lub bez wyraźnej przyczyny.
W obrębie ścięgna może być zauważalne trzeszczenie, zgrubienie i bolesność przy dotyku. Cechą charakterystyczną jest sztywnienie nogi, zwłaszcza po dłuższym okresie spoczynku.

zerwanie ścięgna Achillesa
zerwanie ścięgna najczęściej ma miejsce w trakcie wykonywania aktywności fizycznej; objawia się charakterystycznym trzaskiem i niekiedy uczuciem uderzenia, odczuwalnym w okolicy łydki.Po zerwaniu niemożliwe jest stanięcie na palcach i chodzenie; pojawia się ból, sinienie i obrzęk.

ścięgno Achillesa – wskazania do operacji
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego ścięgna Achillesa jest uszkodzenie min. ¼ powierzchni ścięgna.
Gdy ścięgno jest zerwane całkowicie, chirurg w porozumieniu z pacjentem ustala optymalną metodę operacji. Najczęściej wykonuje się operacje wykorzystujące otwarte cięcie podłużne oraz zabiegi przezskórne, mające na celu połączenie dwóch zerwanych końców ścięgna.
Jeśli istnieje ryzyko wystąpienie zbytniego napięcia ścięgna (np. u osób w podeszłym wieku), dodatkowo stosuje się zabieg rekonstrukcyjny.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x