RIRS (giętki URSL) - kruszenie kamieni nerkowych laserem z dostępu przez cewkę moczową

RIRS (giętki URSL) - kruszenie kamieni nerkowych laserem z dostępu przez cewkę moczową

Giętka końcówka (aparat optyczny) endoskopu pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu. Następnie kruszy się go przy pomocy energii generowanej przez laser holmowy i wyciąga za pomocą koszyczka.

Operacja wykonywana jest u pacjentów z kamicą nerkową wielkości 

Dodatkowym atutem metody jest możliwość oceny struktur układu moczowego co pozwala na diagnostykę i leczenie raka urotelilanego układu moczowego we wczesnym stadium rozwoju.

Zabieg RIRS przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku u których potwierdzono kamicę układu moczowego. W szczególnych sytuacjach, zabieg można wykonywać również u pacjentów, u których nie wskazane jest odstawienie leków przeciwzakrzepowych.

co należy wiedzieć przed zabiegiem?

Pobyt w szpitalu po zabiegu zwykle trwa 1 dzień. Pacjent przyjmowany jest do szpitala wcześnie rano. Tego samego dnia odbywa się zabieg. Następnego dnia pacjent wychodzi do domu.

Wskazane jest uprzednie zorganizowanie transportu do miejsca zamieszkania, gdyż po operacji nie powinno się prowadzić żadnych pojazdów. Należy również w planach osobistych i zawodowych uwzględnić pooperacyjny okres przeznaczony na rehabilitację. Trwa on zwykle około 1-3 tygodni. W tym czasie należy unikać ciężkiej pracy fizycznej.

podczas operacji

Zabieg trwa zwykle 60-120 minut. Podczas operacji standardowo stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe. Dzięki temu utrzymana zostanie świadomość, jednak nie będzie odczuwany ból związany z toczącą się operacją. W trakcie tego znieczulenia możliwa jest również sedacja (płytki sen). Dla wielu pacjentów jest to istotny czynnik, który poprawia komfort psychiczny podczas pobytu na bloku operacyjnym. Czasami okazuje się być potrzebne zastosowanie znieczulenia ogólnego. W trakcie takiego znieczulenia pacjent śpi. Zostanie wybudzony dopiero po zakończeniu zabiegu.

po operacji

Po zabiegu pozostawiony będzie cewnik w pęcherzu moczowym. Cewnik pęcherzowy zwykle usuwany jest następnego dnia po operacji.

Od wczesnych godzin porannych następnego dnia po zabiegu należy rozpocząć spożywanie dużych ilości płynów (2-2,5 l/dobę). Ma to na celu sprawne płukanie pęcherza moczowego i zapobiega tworzeniu się skrzepów.

Jeśli w trakcie zabiegu był pobierany materiał do badania histopatologicznego, pacjent zostanie o tym poinformowany. Po uzyskaniu wyniku należy się w każdym przypadku zgłosić do urologa prowadzącego. Ustalenie ostatecznego rozpoznania pooperacyjnego w oparciu o wynik badania histopatologicznego może mieć istotny wpływ na dalsze leczenie.

Jeśli zostanie pozostawiony w moczowodzie cewnik DJ w celu zapewnienia lepszego gojenia moczowodu, musi on zostać usunięty. O sposobie usunięcia cewnika pacjent zostanie poinformowany przy wyjściu ze szpitala. Cewnik moczowodowy JJ, choć może ograniczać sprawność, w dłuższej perspektywie nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania normalnych, codziennych czynności zawodowych i domowych.



Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x