URSL - Ureterorenoskopia z litotrypsją (laserowe kruszenie kamieni moczowodu lub nerki)

URSL - Ureterorenoskopia z litotrypsją (laserowe kruszenie kamieni moczowodu lub nerki)

W trakcie zabiegu urolog wprowadza cienki aparat optyczny (ureterorenoskop) przez cewkę moczową, następnie przez pęcherz bezpośrednio do moczowodu. Nie wykonuje się nacięć skóry. Aparatem tym ocenia wnętrze moczowodu oraz/lub wnętrze nerki, lokalizuje nieprawidłowości i usuwa je, gdy jest to możliwe.
Aparat URS oprócz przekazywania obrazu wnętrza moczowodu umożliwia wprowadzenie dodatkowych przyrządów przystosowanych do kruszenia kamieni (włókno laserowe), usuwania ich fragmentów (kleszczyki, koszyczki) i pobierania tkanki podejrzanej o zmiany nowotworowe. Operacja ta zazwyczaj jest przeprowadzana w znieczuleniu lędźwiowym podpajęczynówkowym. W jego trakcie pacjent nie odczuwa bólu, ale pozostaje przytomny. To pozytywnie wpływa na jego bezpieczeństwo i umożliwia współpracę z zespołem operacyjnym. Pacjent ułożony jest w pozycji litotomijnej (na plecach, z uniesionymi i odwiedzionymi w biodrach nogami). Aparatem URS badane jest wnętrze moczowodu oraz/lub wnętrze nerki. Jeśli zlokalizowane zostaną nieprawidłowe zmiany, usuwa się je.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x