Oddział Angiologiczny - Flebologii Małoinwazyjnej (Oddział Leczenia Jednego Dnia)

Oddział Angiologiczny - Flebologii Małoinwazyjnej (Oddział Leczenia Jednego Dnia)

Oddział Angiologiczny - Flebologii Małoinwazyjnej (Oddział Leczenia Jednego Dnia)

Opis oddziału

Oddział Angiologiczny - Flebologii Małoinwazyjnej
(Oddział Leczenia Jednego Dnia)

Oddział Flebologii Małoinwazyjnej zajmuje się leczniem żylaków kończyn dolnych za pomocą najnowszej technologii laserem diodowym o długości fali 1470 nm z zastosowaniem światłowodów radialnych (ELVeS) - to nowoczesna metoda pozwalająca w sposób minimalnie inwazyjny leczyć żylaki związane z niewydolnością głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 60 minut i nie wymaga pozostania w szpitalu, pacjent po zabiegu wraca do swoich codziennych czynności życiowych.

Przyczyny żylaków kończyn dolnych:

Na powstanie żylaków kończyn dolnych - oprócz predyspozycji genetycznej - istotny wpływ ma długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej i niedostateczna ilość ruchu, często związane ze specyfiką wykonywanej pracy zawodowej, jak np. praca sprzedawcy, fryzjera czy praca przy komputerze. Żylaki kończyn dolnych mogą rozwijać się również w wyniku nadwagi, ciąży,  leczenia hormonalnego oraz być wynikiem małej ilości lub uszkodzenia zastawek żylnych.

Skuteczność laseroterapii żylaków.

Laseroterapia żylaków to nowoczesna i najmniej inwazyjna metoda leczenia. Pnie żylne generujące żylaki kończyn dolnych są trwale i skutecznie likwidowane w znieczuleniu miejscowym, przy zapewnieniu pacjentowi maksymalnego komfortu. Laseroterapia żylaków polega na wykonaniu zazwyczaj jednego wkłucia do żyły, co daje bardzo dobry efekt estetyczny. Każdy etap zabiegu jest na bieżąco monitorowany na ekranie monitora USG,co gwarantuje precyzję i dokładność jego wykonania.

Laseroterapia żylaków jest odpowiednią metodą leczenia również dla pacjentów, u których współistnieją powikłania choroby żylnej takie jak owrzodzenia, zmiany skórne czy obrzęki, co daje jej przewagę nad chirurgią tradycyjną. Laseroterapia żylaków kończyn dolnych EVLT (EndoVenous Laser Treatment).

W oddziale Flebologii Małonwazyjnej naszego szpitala stosuje się wewnątrzżylną ablację laserowa (EVLT) przy użyciu lasera nowego typu (o dużej długości fali – 1470 nm) z zastosowaniem światłowodów radialnych jedno- i dwupierścieniowych – jest to nowoczesna metoda pozwalająca w sposób minimalnie inwazyjny leczyć żylaki związane z niewydolnością głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych. Całkowicie zastępuje ona tradycyjną operację polegającą na chirurgicznym odsłonięciu z co najmniej 2 cięć skórnych niewydolnej żyły i wyrwaniu jej przy pomocy wprowadzonej sondy (striping). W trakcie zabiegu EVLT żyła, którą krew cofa się do widocznych na nodze żylaków, jest zamykana energią światła laserowego, co likwiduje źródło ich zasilania i przyczynę powstania. Uraz zabiegowy jest niewielki w porównaniu do zabiegu operacyjnego, nie trzeba wykonywać cięć ani poddawać się narkozie czy znieczuleniu „w kręgosłup”.

Laserowe zabiegi wewnątrzżylne stosowane są na świecie od 1999 r., a od 2011 r. także w Lubinie. Całość zabiegu prowadzona jest w warunkach sali operacyjnej, a każdy etap przebiega pod kontrolą USG. Kwalifikację do leczenia (w tym diagnostykę USG Doppler – mapowanie żylaków) oraz zabiegi EVLT wykonuje Tomasz Pelak – lekarz specjalista chorób naczyń (Angiolog).

Zalety endożylnej terapii laserowej:

•    minimalny dyskomfort pacjenta
•    szybka rekonwalescencja (powrót do domu tego samego dnia) – nie wymaga od pacjenta rezygnacji z normalnego trybu życia
•    miejscowe znieczulenie nasiękowe – nie wymaga znieczulenia ogólnego, regionalnego („w kręgosłup”) ani obecności anestezjologa
•    bardzo dobre efekty estetyczne – brak blizn, brak obrzęku, rozległych krwiaków
•    mniejszy ból pooperacyjny – znaczne zmniejszenie bólu zwłaszcza przy laserze 1470nm i światłowodach radialnych
•    wysoka skuteczność – 95-98% (wyższa niż metod tradycyjnych)
•    minimalne ryzyko komplikacji.

Główne zalety stosowanego zestawu:

Unikalny, opatentowany, jednorazowy zestaw zabiegowy (pierwszy na świecie zawierający światłowód emitujący światło lasera obwodowo
- 360 stopni), a nie na wprost. System laserowy 1470nm ze światłowodami jedno- i dwupierścieniowymi został zaprojektowany w celu znaczącego zwiększenia komfortu pacjenta.

Emisja światła na całym obwodzie wewnętrznej ściany naczynia (360°) - zapewnia uzyskanie jednorodnego efektu destrukcji termicznej.
Zwiększone bezpieczeństwo zabiegu - prosta i bezpieczna kontrola położenia, dzięki doskonałej widoczności dalszego końca światłowodu w USG.
Łagodna, atraumatyczna końcówka zapewniająca optymalny poślizg i łatwe wprowadzanie światłowodu do żyły bez pośrednictwa długiego cewnika – uproszczenie techniki zabiegu. Możliwość podejścia bliżej ujścia żyły do układu żył głębokich.

Przebieg zabiegu

•    lokalizacja żyły za pomocą USG
•    nakłucie żyły i wprowadzenie do niej koszulki naczyniowej
•    wprowadzenie przez koszulkę naczyniową światłowodu do żyły
•    podanie miejscowego środka znieczulającego wokół żyły
•    kontrola prawidłowości położenie światłowodu względem ujścia żyły
•    wycofywanie światłowodu z aplikacją energii na całej długości naczynia
•    założenie opatrunku na miejsce wkłucia i pończochy o stopniowanym ucisku
     Czas zabiegu: ok. 20-60 min

Dokumenty do pobrania:

•    Zgoda pacjenta  na przeprowadzenie ablacji laserowej EVLT [ pobierz ]

-> Więcej informacji i rejestracja

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x