Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu

Szanowny Pacjencie!
Dokument świadomej zgody na zabieg operacyjny oraz skierowania i materiały informacyjne dostanie Pan/Pani na wizycie kwalifikującej do zabiegu od lekarza który przeprowadzi operację.


Instrukcja Krok po kroku
• W celu ustalenia terminu zabiegu, zgłoś się osobiście lub zadzwoń do Izby Przyjęć Szpitala CDT Medicus,
• w przypadku znieczulenia ogólnego, ustal w Izbie Przyjęć termin konsultacji z anestezjologiem,
• zrób wyniki badań, które zalecił lekarz operujący oraz te, które należy dostarczyć w dniu konsultacji z anestezjologiem. Na ich podstawie zostaniesz zakwalifikowany/a do zabiegu operacyjnego.


Co należy przynieść na umówioną wizytę u anestezjologa?
• 
skierowanie od lekarza zabiegowego z rozpoznaniem oraz  z planowanym rodzajem zabiegu,
• świadomą zgodę na proponowane przez lekarza zabiegowego leczenie operacyjne (podpisaną przez pacjenta i lekarza zabiegowego),
• wyniki zleconych badań przedoperacyjnych (morfologia, INR, APTT, grupa krwi itp.),
• informację „Co warto wiedzieć o znieczuleniu?” otrzymaną przy kwalifikacji do zabiegu,
• dotychczasową, całą dokumentację medyczną:
- wypisy z pobytów szpitalnych,
- opisy USG, EKG, badania RTG, TK,
- konsultacje lekarzy specjalistów,
- książeczki pomiaru RR i poziomu glukozy (niezależnie od daty wykonania),
• prosimy o zabranie ze sobą wszystkich leków, które aktualnie Państwo przyjmują,
• inne zalecone przez lekarza zabiegowego (np. zaświadczenie o braku ognisk zapalnych w jamie ustnej).


Co warto wiedzieć o znieczuleniu?
I. INFORMACJE OGÓLNE    
Informacja ta ma przedstawić podstawowe wiadomości o zasadach współczesnego znieczulenia i postępowania przed i po operacji. Nie polegaj na opinii innych, w których może być dużo nieprawdziwych wiadomości lub przesądów. Zadaj sobie trud przeczytania informacji, która wyjaśni Tobie wiele wątpliwości, uspokoi Cię i przygotuje do operacji. Obecnie stosowane sposoby znieczulenia są osiągnięciem medycyny ostatnich lat. Dawniej były inne sposoby znieczulenia do operacji, a nawet, niektóre operacje były  wykonywane bez znieczulenia. Dzisiaj natomiast jest tyle różnych, niezawodnych sposobów znieczulenia i zwalczania bólu, że obawy przed nimi są nieuzasadnione. Lekarzem specjalistą wykonującym znieczulenie jest anestezjolog. Dba on o bezbolesność, bezpieczeństwo i dobrą czynność Twojego organizmu podczas operacji oraz bezpośrednio po operacji. Zadanie lekarza anestezjologa nie jest łatwe, ale dzięki wiedzy jaką posiada oraz umiejętności posługiwania się właściwie i szybko działającymi lekami, odpowiednią techniką oraz specjalną aparaturą, samo znieczulenie jest dużo bezpieczniejsze niż było dawniej.

II. PRZYGOTOWANIE PRZED OPERACJĄ
Z lekarzem anestezjologiem spotkasz się w czasie badania przedoperacyjnego – konsultacji anestezjologicznej, po decyzji o leczeniu operacyjnym. O terminie i miejscu tego badania poinformuje Cię lekarz kwalifikujący do zabiegu. Anestezjolog zapyta o przebyte operacje, stosowane leki, uczulenia np. na przylepiec, na jodynę i inne. Jeśli chorujesz na cukrzycę insulinozależną, powinieneś mieć przy sobie aktualnie używany wstrzykiwacz i insulinę. Anestezjolog będzie interesował się wszystkimi Twoimi przebytymi chorobami, obecnymi dolegliwościami, samopoczuciem. Należy z nim więc szczerze porozmawiać i wyjaśnić swoje wątpliwości. Po zbadaniu i analizie badań przedoperacyjnych wybierze najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy rodzaj znieczulenia dostosowany do rodzaju operacji, a także do stanu Twego zdrowia i do Twoich życzeń. Może być zastosowane znieczulenie z uśpieniem czyli znieczulenie ogólne (anestezja ogólna) niewłaściwie nazywanym narkozą. Może być też zastosowane znieczulenie tylko operowanej części ciała czyli znieczulenie przewodowe (analgezja regionalna) z równoczesnym podaniem środków uspokajających lub innych jeśli będziesz sobie tego życzył. Konieczne jest powstrzymywanie się na 6 godzin przed operacją od przyjmowania posiłków oraz na 4 godziny od przyjmowania klarownych napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom po operacji. Możliwe jest wypicie w małych ilościach wody niegazowanej do 2 godzin przed operacją. Po zakwalifikowaniu do zabiegu należy zaprzestać palenia papierosów. Bezpośrednio przed operacją należy zdjąć wszystkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier z paznokci, usunąć makijaż, wykąpać się oraz powiadomić anestezjologa o posiadaniu protez zębowych. Zaleca się pozostawienie wartościowych rzeczy w domu. Przygotowanie do operacji wymagać może golenia okolicy operowanej, nie należy tego robić samemu, wykona to pielęgniarka na oddziale.

III. W DNIU ZNIECZULENIA
Przed przewiezieniem na salę operacyjną otrzymasz tabletkę lub zastrzyk, przygotowujące do znieczulenia, powodujące uczucie senności, obojętności, zmniejszenie lęku. W specjalnym pomieszczeniu przed salą operacyjną lub już bezpośrednio na sali otrzymasz zastrzyk dożylny przez założoną uprzednio igłę do żyły i podłączony wlew kroplowy zwany kroplówką.
Zamiast znieczulenia ogólnego (anestezji ogólnej) możesz mieć znieczulenie przewodowe (regionalne), wytwarzające całkowitą bezbolesność operowanej okolicy połączoną z przemijającym osłabieniem możliwości poruszania kończynami. Jeżeli chcesz
dodatkowo spać, możesz otrzymać środek usypiający dożylnie. Anestezjolog wyjaśni Ci sposób postępowania. Podczas znieczulenia i operacji lekarz anestezjolog będzie stale wnikliwie kontrolował Twój oddech, pracę serca, EKG, ciśnienie krwi. W przypadku koniecznym natychmiast zastosuje odpowiednie środki. Będziesz miał również wyrównany poziom płynów ustrojowych lub w razie potrzeby podaną krew. W czasie trwania operacji, aby nie pojawiło się uczucie bólu podawane będą środki przeciwbólowe i usypiające. Nie obawiaj się więc bólu lub przebudzenia w czasie operacji. Bądź pewien, że po operacji obudzisz się spokojnie nie odczuwając bólu.

IV. BUDZENIE PO ZABIEGU
W okresie po operacji możesz znaleźć się jeszcze na sali operacyjnej lub w specjalnej sali wybudzeń, w której odpowiednio wyszkolone pielęgniarki wspólnie z lekarzem anestezjologiem będą się Tobą opiekować, aż do całkowitego wybudzenia. W okresie tym występują jeszcze objawy uśpienia, należy więc starać się wypoczywać. Jeżeli będą występowały nudności należy o tym również powiedzieć, ponieważ można zastosować środki, które zmniejszą te objawy. Występowanie wymiotów było charakterystyczne dla znieczulenia wykonywanego dawniej za pomocą eteru tzw. narkozy. Obecnie środka tego nie stosujemy. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości np. ból ręki, tam gdzie jest założony dożylny wlew kroplowy, uczucia ociężałości nóg i rąk, trudności w oddychaniu należy dać znać gestem lub zgłosić lekarzowi względnie pielęgniarce, którzy się Tobą opiekują. Ponieważ po większości operacji nie można jeść ani pić, konieczne jest podłączenie dożylnego wlewu kroplowego, który służy do podawania płynów i leków. Niekiedy po operacji konieczne jest umieszczenie cienkiej rurki w żołądku (sondy), dla usuwania gromadzącej się tam wydzieliny. Możesz zauważyć też na twarzy maskę, lub specjalne urządzenie do podawania tlenu.
Nie należy obawiać się tych wszystkich urządzeń, chociaż są niewygodne, to przyspieszają powrót do zdrowia, w żadnym wypadku nie należy ich samemu usuwać. Bardzo ważnym dla Twoich płuc jest głębokie oddychanie. Wskazówek jak należy oddychać udzieli Tobie anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. W okresie pooperacyjnym możesz mieć uczucie drapania w gardle, którym nie należy się niepokoić, gdyż ustępuje ono podobnie jak i inne dolegliwości i niedogodności po jednym do dwóch dni.  
W tym samym czasie mogą pojawić się bóle mięśniowe, bolesność w miejscu podawanych zastrzyków. Jednak wszystkie te dolegliwości są przejściowe, wymagają pewnego czasu, gdyż każdy organizm ludzki zdrowieje we właściwy sobie sposób. Jeżeli po zapoznaniu się z tą informacją nasuwają się Tobie pytania i wątpliwości związane ze znieczuleniem i zwalczaniem bólu zapytaj lekarza anestezjologa podczas wizyty przedoperacyjnej przed znieczuleniem.


Co należy przynieść do szpitala w dniu zabiegu?
• papierową informację „Indywidualne zalecenia przedoperacyjne dla pacjenta” z uzupełnionymi zaleceniami od lekarza anestezjologa,
• dowód osobisty,
• dokument ubezpieczenia (w przypadku braku potwierdzenia w systemie NFZ EWUŚ),
• oryginał wyniku grupy krwi pacjenta- jeśli nie został dostarczony w dniu konsultacji z anestezjologiem (w określonych przypadkach),
• zaświadczenie lekarza stomatologa o braku ognisk zapalnych w jamie ustnej - jeśli nie został dostarczony w dniu konsultacji z anestezjologiem (w określonych przypadkach),
• piżamę, kapcie oraz przybory toaletowe (mydło, ręcznik, pasta i szczoteczka do zębów, jednorazowa maszynka i pianka do golenia),
• leki przyjmowane na stałe (pacjenci chorujący na cukrzycę własną insulinę),
• woda mineralna niegazowana.

UWAGA! Prosimy nie golić samodzielnie okolicy operowanej w dniu zabiegu.
Prosimy o pozostawienie w domu rzeczy wartościowych m.in. biżuterię.

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x