Szczegóły
Diagnostyka pokrzywki fizykalnej i nieswoistej
Pokrzywka objawia się wystąpieniem na skórze wypukłych, bladych zmian skórnych, otoczonych zaczerwienieniem, przypominających ślady po oparzeniu pokrzywą. Zmiany połączone są ze świądem lub pieczeniem skóry i znikają samoistnie, nie pozostawiając blizn ani przebarwień.
W ostrej postaci pokrzywki, wywołanej zazwyczaj alergią lub przyjmowanymi lekami, zmiany skórne ustępują w ciągu 6 tygodni. W przypadku objawów utrzymujących się dłużej, mówi się o pokrzywce przewlekłej.
Pokrzywka alergiczna powstaje w wyniku kontaktu z czynnikiem uczulającym i objawia się wystąpieniem bąbli, które zazwyczaj znikają w ciągu kilku godzin. Inną odmianą pokrzywki jest pokrzywka niealergiczna, występująca często w efekcie przyjmowania niektórych leków oraz pokrzywka fizykalna, wywoływana przez czynniki fizyczne (np. zimno, promienie słoneczne, ucisk).
Przy reakcji alergicznej istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, objawiającego się m. in: zawrotami głowy, osłabieniem, dusznością i kołataniem serca, obniżeniem ciśnienia, nudnościami. Do zagrażających życiu objawów alergii należy również obrzęk naczynioruchowy, mogący skutkować opuchnięciem gardła, a co za tym idzie – uniemożliwieniem oddychania.
diagnostyka pokrzywki fizykalnej:
- panel swoistych IgE na alergeny wziewne
- panel swoistych IgE na alergeny pokarmowe
- test z kostką lodu
- próba uciskowa
- próba wysiłkowa
- badanie dermografizmu
- konsultacja Alergologiczna
diagnostyka pokrzywki nieswoistej:
- panel swoistych IgE na ALERGENY WZIEWNE
- panel swoistych IgE na ALERGENY POKARMOWE
- anty TPO
- ANA1 i ANA2
- białko CRP
- kał na pasożyty 3 x
- poziom całkowity IgE
- D-Dimery
- helicobacter pylorii