Artroskopia stawu barkowego

Bark jest jednym z miejsc najbardziej narażonych na urazy.
Mięśnie i stawy pracują tutaj bezustannie, bez ich pomocy nie można wykonać najprostszych czynności.
Stąd też każda dolegliwość jaka się tam pojawia, jest dotkliwie odczuwana.
W zdiagnozowaniu przyczyny i uporaniu się z problemem pomogą ci w CDT Medicus.
Dolegliwości bólowe ze strony stawu barkowego mogą być spowodowane przeciążeniem, urazem lub zmianami zwyrodnieniowymi.
W przypadku uszkodzenia stawu barkowego, dolegliwości mogą uniemożliwić normalne poruszanie całą kończyną górną.
Uszkodzony staw barkowy można leczyć zachowawczo, wykorzystując odpowiednio dobrane techniki
oraz metody rehabilitacyjne. Niekiedy jednak tylko leczenie operacyjne jest w stanie zlikwidować przyczyny urazu.
Dzięki współpracy DCO Dolnośląskiego Centrum Ortopedycznego z CDT Medicus możliwe jest przeprowadzanie na
miejscu w Lubinie pełnej diagnostyki stawu barkowego, a także jego leczenie zachowawcze i operacyjne.

Ból barku można odczuwać na wiele sposobów, np. przy specyficznym położeniu ręki lub ruchach.
Czasem jest to silny ból spoczynkowy, a niekiedy ograniczenie ruchomości barku, któremu często towarzyszy dyskomfort.
Kolejną przyczyną bólu są urazy: zwichnięcia, złamania,uszkodzenia struktur wewnętrznych.
Kiedy powinniśmy poprosić o specjalistyczną konsultację? Na pewno po urazach.
Każde zwichnięcie niesie za sobą większe lub mniejsze uszkodzenie struktur miękkich stawu
- obrąbka, ścięgien, więzadeł.

Złamania, nawet te leczone zachowawczo,często pozostawiają ciała wolne w stawie – objaśnia specjalista.
Bark może również stanowić problem w przypadku zmian przeciążeniowych, chorób zwyrodnieniowych
charakteryzujących się coraz to większym ograniczeniem ruchomości i bólem.
Nie należy czekać, aż ból nie pozwoli na przespanie całej nocy - to świadczy o bardzo zaawansowanym
procesie chorobowym.

Zaglądanie do stawu
Podczas wizyty u ortopedy bardzo ważny jest dobrze zebrany wywiad, a także badanie fizykalne.
Na podstawie zebranych informacji dobierane są badania dodatkowe - RTG, USG,rezonans, badania laboratoryjne.
Wyniki badań razem z wywiadem stanowią podstawę do postawienia diagnozy – objaśnia lekarz.

Jedną z form leczenia jest operacja, tu obecnie prym wiedzie artroskopia barku.
Zabieg jest przeprowadzany w pełnym znieczuleniu.
Dodatkowo,po konsultacji z lekarzem anestezjologiem, wykonywane jest znieczulenie przewodowe,
pozwalające na długo po zabiegu nie odczuwać bólu.

Do zabiegu artroskopii pacjent układany jest na stole operacyjnym przeważnie w pozycji siedzącej.
Przez kilkumilimetrowe nacięcie wprowadzany jest do stawu endoskop -„kamera” umożliwiająca ocenę
stawu od wewnątrz. Przez kolejne nacięcia w zaplanowanych miejscach wprowadza się narzędzia, którymi
wykonywane są procesy lecznicze obserwowane na monitorze – tłumaczy lekarz.

W rękach doświadczonego operatora artroskop pozwala na wykonanie zabiegów
polegających między innymi na:
  • usuwaniu lub naprawie obrąbka (labrum)
  • usuwaniu ostrogi kości lub zapalenia wokół stożka rotatorów
  • naprawie więzadła lub uszkodzonych ścięgien
  • usuwaniu tkanki zapalnej lub chrząstki luźnej
  • naprawie powracającego zwichnięcia barku
  • szyciu lub rekonstrukcji rozdartego lub uszkodzonego pierścienia chrząstki
    (obrąbka) lub więzadeł
  • leczeniu niestabilności barku, zapalenia lub uszkodzenia wyściółki stawu.
    Często jest to spowodowane chorobami, np. reumatoidalnym zapaleniem stawów
  • Mniej typowe procedury, takie jak: uwolnienie nerwu, naprawa złamań i usunięcie
    torbieli mogą być również przeprowadzane przy użyciu artroskopu.
Rehabilitacja i ozdrowienie

Po zabiegu pacjent pozostaje na oddziale do następnego dnia. Przez kilka dni przyjmuje leki przeciwbólowe.
Zaleca się w tym czasie ograniczyć aktywność fizyczną do minimum, natomiast siadanie, stawanie i chodzenie
możliwe jest już w pierwszej dobie po operacji. Po zabiegu bark jest unieruchamiany w specjalnie dobranym stabilizatorze.
Czas unieruchomienia jest różny, w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu.
Pacjenci po zabiegach artroskopowych bezwzględnie wymagają dalszej pomocy rehabilitacyjnej.