Poradnik - Urologia - HoLEP

Poradnik - Urologia - HoLEP

Co to jest HoLEP?
Z języka angielskiego nazwa Holmium Laser Enucleation of the Prostate skracana jest do HoLEP.
Przezcewkowa enukleacja stercza (inne nazwy tego narządu to: gruczoł krokowy, prostata) jest procedurą wykonywaną w celu zlikwidowania kłopotliwych objawów z dolnych dróg moczowych u mężczyzn. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. Podczas zabiegu prostaty metodą HoLEP stosowane jest specjalne narzędzie – resektoskop laserowy, które wprowadzane jest do cewki moczowej i następnie do pęcherza moczowego. Resektoskop zbudowany jest z układu optycznego przekazującego obraz endoskopowy na ekran monitora oraz z części pracującej, wyposażonej w kanał dla cienkiego włókna lasera. Poprzez włókno dostarczana jest energia, która umożliwia cięcie tkanek i koagulację krwawiących naczyń. Po sprawdzeniu anatomii cewki i pęcherza resektoskop jest sprowadzany do odcinka cewki, który otoczony jest przez prostatę. Następnie urolog wyłuszcza (enukleuje) cały rozrośnięty gruczolak prostaty, odcinając go na początku od zwieracza cewki. Enukleacja następuje w granicach anatomicznych pomiędzy torebką prostaty a gruczolakiem. W ten sposób uzyskuje się szerokie światło cewki moczowej w odcinku wewnątrzsterczowym. Po wyłuszczeniu stercz wpycha się do pęcherza moczowego i koaguluje ewentualnie krwawiące naczynia krwionośne w loży stercza. Następnie do pęcherza moczowego wprowadza się specjalne narzędzie zwane morcelatorem, które służy do usunięcia prostaty z pęcherza. Narzędzie to zasysa, rozdrabnia oraz wyciąga na zewnątrz fragmenty prostaty. Po zabiegu pozostawia się w pęcherzu cewnik w celu zapewnienia stałego odpływu moczu.

Kiedy wykonuję się operację prostaty metodą HoLEP?
HoLEP jest wykonywana u pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu na skutek rozrostu prostaty, które nie ustępują po podaniu leków. Wykonuję się również, gdy dochodzi do rozwoju takich powikłań powiększenia prostaty, jak np. kamica pęcherza moczowego, całkowite zatrzymanie moczu, znaczne zaleganie moczu po jego oddaniu oraz upośledzenie wydolności nerek.

Objawy związane z powiększeniem prostaty
· Słaby, przerywany strumień moczu
· Trudności w rozpoczęciu oddawania moczu (mikcji)
· Wykapywanie moczu pod koniec mikcji
· Częsta lub nagląca potrzeba oddania moczu
· Niecałkowite opróżnianie pęcherza
· Nawracające infekcje układu moczowego
· Częstomocz dzienny i nocny

Laserowa enukleacja prostaty HoLEP – przygotowanie do zabiegu
1. Co zabrać ze sobą do Szpitala?
Pakując się z myślą o hospitalizacji, należy przygotować się na kilkudniowy pobyt i zabrać ze sobą rzeczy, które w takim czasie mogą być przydatne. Absolutnie niezbędne jest zabranie ze sobą całej dostępnej dokumentacji medycznej, w tym wyników badań obrazowych, kart wypisowych z innych oddziałów, a także od lekarza rodzinnego, wyników badań zleconych przed operacją, konsultacji specjalistycznych, informacji o przyjmowanych na stałe lekach, informacji i „paszportów” dotyczących implantów. Do szpitala należy zabrać środki higieny osobistej, bieliznę i kapcie. Można też mieć swoją piżamę i szlafrok.
2. Konsultacja z lekarzem - urologiem
Opiekujący się Panem urolog przed operacją sprawdzi wyniki następujących badań: USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne. Bardzo istotne jest udzielenie lekarzowi dokładnych informacji o przyjmowanych lekach, ze szczególnym uwzględnieniem leków hamujących krzepnięcie krwi. Konieczne jest przygotowanie kartki z nazwami leków, które są stosowane.
3. Ostateczne przygotowanie pacjenta do zabiegu
Przed zabiegiem konieczne będzie całkowite usunięcie biżuterii (kolczyki, łańcuszki, pierścionki). Zwykle przed zabiegiem HoLEP nie jest konieczne usunięcie owłosienia z okolic intymnych, jednakże niezmiernie ważna jest dokładna higiena całego ciała, a w szczególności genitaliów.

Przegląd operacji……czyli co należy wiedzieć o HoLEP
1. Podczas operacji
Zabieg trwa zwykle 60-120 minut. Podczas operacji standardowo stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe. Dzięki temu utrzymana zostanie świadomość pacjenta, jednak nie będzie odczuwany ból związany z toczącą się operacją. W trakcie tego znieczulenia możliwa jest również sedacja (płytki sen). Dla wielu pacjentów jest to istotny czynnik, który poprawia komfort psychiczny podczas pobytu na bloku operacyjnym. Czasami okazuje się być potrzebne zastosowanie znieczulenia ogólnego - trakcie takiego znieczulenia pacjent śpi. Zostanie wybudzony dopiero po zakończeniu zabiegu.
2. Po operacji
Po zabiegu należy rozpocząć spożywanie dużych ilości płynów (2 - 2,5 l/dobę). Ma to na celu sprawne płukanie pęcherza moczowego i zapobiega tworzeniu się skrzepów.
W pierwszej dobie po zabiegu zostanie Pan wypisany do domu. Cewnik zostanie usunięty z pęcherza przy wypisie lub pozostanie w pęcherzu jeszcze kilka dni. Można go usunąć w warunkach ambulatoryjnych w miejscu zamieszkania. Wskazane jest uprzednie zorganizowanie transportu do miejsca zamieszkania, gdyż po operacji nie powinno się prowadzić żadnych pojazdów. Należy również w planach osobistych i zawodowych uwzględnić pooperacyjny okres przeznaczony na rehabilitację, trwa on zwykle około 3-6 tygodni. W tym czasie należy unikać ciężkiej pracy fizycznej.
Po upływie kilku tygodniach dostępny będzie wynik badania histopatologicznego. Po uzyskaniu wyniku należy się w każdym przypadku zgłosić do urologa prowadzącego. Ustalenie ostatecznego rozpoznania pooperacyjnego w oparciu o wynik badania histopatologicznego będzie mieć istotny wpływ na dalsze leczenie.

Rekonwalescencja po zabiegu HoLEP
Nie należy dopuszczać do zaparć - w tym celu należy spożywać pokarmy zawierające duże ilości błonnika i unikać produktów działających zapierająco. Wątpliwości należy omówić z lekarzem prowadzącym.
Nie wolno stosować żadnych leków doustnych hamujących krzepnięcie krwi - ich zażycie może przyczynić się do wystąpienia masywnego krwiomoczu. Jeśli z powodu obciążeń kardiologicznych przed zabiegiem odstawiono doustne leki przeciwkrzepliwe i rozpoczęto stosowanie iniekcji heparyny, należy kontynuować leczenie iniekcjami przez co najmniej 2 tygodnie.
Należy powstrzymać się od aktywności seksualnej i ciężkiej pracy fizycznej przez co najmniej 3-6 tygodni po operacji.

Wyniki i leczenie uzupełniające
Większość mężczyzn po HoLEP odnotowuje znaczną poprawę w zakresie oddawania moczu już w pierwszych dniach po operacji. Należy jednak pamiętać, że podczas zabiegu usunięto jedynie wewnętrzną część stercza, a część zewnętrzna (torebka) pozostała nienaruszona. W związku z tym po upływie wielu lat może dojść do nawrotu dolegliwości związanych z rozrostem stercza. Dlatego po HoLEP nadal należy zgłaszać się raz w roku na rutynową kontrolę urologiczną, gdyż nadal istnieje ryzyko rozwoju raka prostaty.

-> Cennik HoLEP
Lekarz prowadzący: Lek. Sławomir Salwa – Specjalista urolog
Więcej informacji: tel. 76 72 82 400 / 76 72 82 401 lub e-mail: szpital@cdtmedicus.pl

Używamy plików tekstowych zwanych „cookies” („ciasteczka”), by uczynić naszą stronę łatwiejszą w użytkowaniu. Dowiedz się więcej.

x